Expedice Vodňany 2026
Pondělí
Do MEVPIS Vodňany jsme dorazili podle plánu v 9:00 hodin a po krátkém ubytování jsme se vydali k venkovní učebně na dopolední program. Děti se seznamovaly s rostlinami a živočichy, které mohou najít v rybníce a jeho okolí.
K obědu jsme si dali karbanátky s bramborovou kaší a okurkou a během odpoledního programu jsme se vydali do experimentálního rybochovného pracoviště. V jednom z 50 rybníků si děti vyzkoušely pohyb v rybářských prsačkách a lovily živočišný materiál na zítřejší mikroskopování. V horkém počasí to bylo vítané osvěžení.
K večeři jsme si dali džuveč, poté měli všichni volno, které využili na telefonování, odpočinek nebo práci na dobrovolných tématických úkolech. Večerku jsme stanovili na 21:00 hodinu.
Úterý
Po budíčku v 7:15 jsme vydatně posnídali a v devět hodin na nás čekaly další zajímavé aktivity, které probíhaly střídavě v pavilónu a venku. Všichni se s chutí vrhli na mikroskopování vzorků nasbíraných při včerejší výpravě. Po svačině jsme se seznamovali s dalšími živočichy z rybničního ekosystému a učili se poznávat základní druhy ryb. K obědu se podávalo kuře se šťouchanými bramborami. Odpolední program byl zaměřený na vodní ptáky a savce. Zajímavá byla poznávačka hlasů vodních ptáků. Ve druhé části odpoledne jsme se zabývali potravními vztahy v ekosystému rybníka. Vítaným zpestřením byly v tomto horkém dni kooperativní soutěže, při kterých jsme se mohli zchladit studenou vodou. Na některých nezůstala nit suchá. K večeři jsme si dali tortilly s kuřecím masem.
Středa
Po snídani jme si při pohybových aktivitách opakovali potravní pyramidu i základní pojmy. Opět jsme měli možnost se během běhu zchladit. Po obědě následovala soutěž skupin v pantomimě a také barvení triček, netradiční pexeso i další hry spojené s vodou. Před večeří jsme se vydali na náměstí, kde si každý s chutí dal zmrzlinu nebo dvě. K večeři jsme měli velkou porci pizzy. Volné chvíle si žáci vyplňovali společnou zábavou podle svých představ.
Čtvrtek
Během dnešního dopoledne jsme se věnovali povídání o invazivních druzích živočichů a vyzkoušeli si některé tématické pohybové hry. K obědu jsme si dali vepřo, knedlo, zelo. Před odpoledním výletem jsme udělali společnou fotku v našich nových tričkách. V průběhu našeho putování podle mapy jsme vyplňovali pracovní listy a zakreslovali polohu schovaných dřevěných soch. Také jsme navštívili pracoviště určené k chovu jeseterů. Večer jsme u ohně vyhlásili výsledky týdenního snažení a všichni dostali hodnotné ceny. Následovalo opékání párků a zpěv. Večerka je dnes ve 22:00. Zítra nás čeká poslední dopolední program...










































































































































































































































































